Korekcja bródki
Wystająca lub zbyt mała bródka zaburza prawidłowe proporcje twarzy. Korekcja bródki to zabieg z dziedziny chirurgii plastycznej/ estetycznej, który koryguje owal twarzy i sprawia, że profil jest bardziej proporcjonalny.
Czym jest chirurgiczna korekcja bródki i jak wygląda zabieg?
Zabieg znany jest także pod nazwami: mentoplastyka lub genioplastyka. Korekcja bródki to zabieg, którego głównym celem jest przecięcie tkanki kostnej, a następnie jej przesunięcie i unieruchomienie w nowym miejscu oraz odpowiednie wymodelowanie.
Bródkę można wysunąć, cofnąć, obniżyć, podnieść lub przesunąć w bok.
Korekcja cofniętej bródki wymaga wszczepienia implantu — do wyboru są implanty różnych kształtów oraz wielkości, dzięki którym swobodnie można ukształtować dolną część twarzy.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym pacjenta, po zabiegu pacjent może opuścić szpital. Po przeprowadzeniu operacji pacjentowi zakładane są szwy. Korekcja bródki przynosi bardzo dobre rezultaty.
Zabieg poprzedza wstępna konsultacja, niezbędne badania oraz kwalifikacja do zabiegu. Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi oraz leki hormonalne. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy. W dniu zabiegu pacjent musi być na czczo. Zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę. Na zabieg należy się zgłosić bez biżuterii.
Jak przygotować się do zabiegu korekcji bródki?
Pooperacyjne dolegliwości bólowe mają niewielkie nasilenie - zalecamy zażycie leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty.
Powrót do aktywności sportowej możliwy jest już po 2 tygodniach, ale przez okres 6 tygodni należy unikać wszelkich sportów kontaktowych obarczonych ryzykiem urazu operowanej okolicy.
Zalecenia po zabiegu
Przeciwskazaniem do zabiegu jest cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, choroby przewlekłe, niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, skazy naczyniowe oraz ciąża.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu korekcji bródki?
Ważne informacje
Około 40-60 minut
Standardowo zlecane są m.in.: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B.
W przypadku niektórych chorób przewlekłych mogą być konieczne dodatkowe konsultacje specjalistyczne lub badania. Dlatego ważne jest, aby w czasie konsultacji do operacji przekazać wszystkie informacje o stanie własnego zdrowia. Ostateczną listę badań niezbędnych do wykonania przekaże lekarz na konsultacji.
Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Do każdego zabiegu z zakresu chirurgii estetycznej należy podejść w pełni zdrowia, co potwierdzą wyniki badań laboratoryjnych. Powinno się je wykonać na 2 – 4 tyg. przed operacją i przesłać do weryfikacji. Trzeba również odbyć ewentualne dodatkowe konsultacje zlecone przez chirurga lub anestezjologa.
Pacjenci palący papierosy są narażeni na zwiększone ryzyko powikłań, w szczególności ze strony układu oddechowego i układu krążenia. Na cztery tygodnie przed planowanym znieczuleniem powinno się przestać palić. Optymalnie, palenie powinno się rzucić zupełnie. W okresie 12 godzin przed znieczuleniem obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych.
7 dni przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.).
7 dni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania czosnku, miłorzębu japońskiego (Ginko biloba) i żeń-szenia (Panax gingsen) oraz suplementów diety zawierających te zioła. W tym samym okresie nie powinno się także przyjmować niektórych preparatów psychoaktywnych, szczególnie zawierających: amfetaminę, katynon, metylofenidat, kokainę, meskalinę, DOM, LSD, AMT, DMT, psylocybinę, tetrahydrokannabinol.
Na 48 godzin przed operacjami w znieczuleniu ogólnym należy odstawić preparaty zawierające metforminę (np. Metformax, Glucophage, Siofor).Miejscowe
Brak potrzeby
Około 14 dni
W 7 dobie
Po przeprowadzonym zabiegu przez 14 dni nie należy wykonywać następujących czynności: opalanie, narażanie na niskie i wysokie temperatury, kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych.
Powrót do aktywności sportowej możliwy jest już po 2 tygodniach, ale przez okres 6 tygodni należy unikać wszelkich sportów kontaktowych obarczonych ryzykiem urazu operowanej okolicy.
Cennik korekcji bródki
Korekcja bródki
Implant bródki
8 000 - 10 000 zł
13 000 - 14 000 zł