Lifting twarzy
Lifting twarzy jest zabiegiem korygującym następstwa wiotczenia tkanek, których nie można już zniwelować stosując metody zachowawcze. Operacja ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i spłycenie zmarszczek. Zabieg przywraca młodszy wygląd twarzy oraz usuwa oznaki upływu czasu.
Czym jest lifting twarzy i jak wygląda zabieg?
Zabieg liftingu twarzy ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i fałdów grawitacyjnych oraz spłycenie zmarszczek występujących najczęściej w dolnej części twarzy. Zabieg poprawia wygląd twarzy i usuwa oznaki starzenia się. Podczas liftingu skóra twarzy naciągana jest w kierunku górno–tylnym, a jej nadmiar – usuwany. Typowe cięcia usytuowane są w niewidocznych miejscach na skroni, w uchu oraz wokół niego - ingerencja chirurgiczna praktycznie nie jest zauważalna. W niektórych przypadkach napinana jest także powięź mięśni mimicznych twarzy (SMAZ).
Operacja trwa przeważnie 3 – 4 godziny. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym i miejscowym, co pozwala na sen przez większą część operacji oraz brak dyskomfortu. Bezpośrednio po operacji zakłada się sączki.
Zabieg poprzedza wstępna konsultacja, niezbędne badania oraz kwalifikacja do zabiegu. Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi oraz leki hormonalne. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy. W dniu zabiegu pacjent musi być na czczo. Zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę. Na zabieg należy się zgłosić bez biżuterii.
Jak przygotować się do zabiegu liftingu twarzy?
W pierwszych dniach po operacji można odczuwać dyskomfort. Należy unikać skrajnych ruchów głowy przez około 10-14 dni po operacji. Obrzęk twarzy i zasinienie mogą się utrzymywać przez kilka dni i są normalnym elementem większości operacji plastycznych. Pełna rekonwalescencja trwa ok. 3-4 tygodnie. W tym czasie zaleca się unikania wysiłku, korzystania z gorących kąpieli i sauny. Należy unikać alkoholu oraz bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich, jak również pamiętać o odpowiedniej aktywności i właściwej diecie.
Co zrobić po zabiegu liftingu twarzy?
Przeciwskazaniem do zabiegu jest cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, choroby przewlekłe, niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, skazy naczyniowe, ciąża.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu liftingu twarzy?
Ważne informacje
Około 3-4 godzin
Standardowo zlecane są m.in.: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B.
W przypadku niektórych chorób przewlekłych mogą być konieczne dodatkowe konsultacje specjalistyczne lub badania. Dlatego ważne jest, aby w czasie konsultacji do operacji przekazać wszystkie informacje o stanie własnego zdrowia. Ostateczną listę badań niezbędnych do wykonania przekaże lekarz na konsultacji.
Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Do każdego zabiegu z zakresu chirurgii estetycznej należy podejść w pełni zdrowia, co potwierdzą wyniki badań laboratoryjnych. Powinno się je wykonać na 2 – 4 tyg. przed operacją i przesłać do weryfikacji. Trzeba również odbyć ewentualne dodatkowe konsultacje zlecone przez chirurga lub anestezjologa.
Pacjenci palący papierosy są narażeni na zwiększone ryzyko powikłań, w szczególności ze strony układu oddechowego i układu krążenia. Na cztery tygodnie przed planowanym znieczuleniem powinno się przestać palić. Optymalnie, palenie powinno się rzucić zupełnie. W okresie 12 godzin przed znieczuleniem obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych.
7 dni przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.).
7 dni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania czosnku, miłorzębu japońskiego (Ginko biloba) i żeń-szenia (Panax gingsen) oraz suplementów diety zawierających te zioła. W tym samym okresie nie powinno się także przyjmować niektórych preparatów psychoaktywnych, szczególnie zawierających: amfetaminę, katynon, metylofenidat, kokainę, meskalinę, DOM, LSD, AMT, DMT, psylocybinę, tetrahydrokannabinol.
Na 48 godzin przed operacjami w znieczuleniu ogólnym należy odstawić preparaty zawierające metforminę (np. Metformax, Glucophage, Siofor).Ogólne i miejscowe
1 doba
Około 3 - 4 tygodnie
7 dni
Po przeprowadzonym zabiegu przez 14 dni nie należy wykonywać następujących czynności: opalanie, narażanie na niskie i wysokie temperatury, kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych.
Cennik liftingu twarzy
Lifting twarzy
Lifting szyi
22 800 zł
13 000 - 16 000 zł