top of page

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha, zwana abdominoplastyką, to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego brzucha oraz na przywróceniu osłabionym i przemieszczonym mięśniom brzucha odpowiedniego napięcia. W wyniku plastyki brzucha zostają również usunięte rozstępy w tej części ciała.

Czym jest plastyka brzucha i jak wygląda zabieg?

Plastyka powłok brzucha przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. W zależności od stopnia złożoności, zabieg może trwać od 3 do 5 godzin. Zabieg ten ma na celu usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz plastykę mięśni ściany brzucha.

Zabieg ten czasem łączy się z usunięciem tkanki tłuszczowej oraz z wymodelowaniem sylwetki. Cięcie prowadzone jest pod bielizną. Następnie naciąga się skórę oraz usuwa jej nadmiar. W trakcie zabiegu plastyki brzucha przesuwa się również pępek, który na ostatnim etapie zostaje umieszczony w nowym miejscu napiętej skóry. Abdominoplastykę kończy założenie szwów. 

 

Po zabiegu abdominoplastyki Pacjent otrzymuje dobrze dopasowany pas uciskowy, który należy nosić ciągle przez kilka kolejnych tygodni.

Jedyną pozostałością po zabiegu jest blizna, która przebiega w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Chirurg może ją umieścić w taki sposób, aby była ukryta pod bielizną lub kostiumem kąpielowym. 

Plastykę brzucha poprzedza wstępna konsultacja, niezbędne badania oraz kwalifikacja do zabiegu. Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi oraz leki hormonalne. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy. W dniu zabiegu pacjent musi być na czczo. Ponadto należy się dokładnie wykąpać. Zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę. Na zabieg należy się zgłosić bez biżuterii.

Jak przygotować się do plastyki brzucha?

Po zabiegu Pacjent przez 2-3 doby pozostaje w szpitalu. Podczas zabiegu powstają obrzęki i zasinienia, stąd też w celu uśmierzenia bólu podawane są środki przeciwbólowe. Do lekkiej pracy nie związanej z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, Pacjent może wrócić po 3-4 tygodniach.

Przez pierwsze tygodnie zaleca się również unikanie wysiłku fizycznego.

Do 6 miesięcy zaleca się unikanie korzystania z sauny, solarium oraz intensywnego opalania się.

Należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich, jak również pamiętać o odpowiedniej higienie i właściwej diecie.

Co zrobić po zabiegu plastyki brzucha?

Plastyka brzucha to zabieg, który może być wykonany u osób w pełni zdrowych. Przeciwskazaniem do zastosowania dostępnych metod jest cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, choroby przewlekłe, niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, skazy naczyniowe, ciąża. 

Jakie są przeciwskazania do zabiegu plastyki brzucha?

Ważne informacje

  • Około 3-5 godzin

  • Standardowo zlecane są m.in.: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B.

    W przypadku niektórych chorób przewlekłych mogą być konieczne dodatkowe konsultacje specjalistyczne lub badania. Dlatego ważne jest, aby w czasie konsultacji do operacji przekazać wszystkie informacje o stanie własnego zdrowia. Ostateczną listę badań niezbędnych do wykonania przekaże lekarz na konsultacji.

  • Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża

  • Do każdego zabiegu z zakresu chirurgii estetycznej należy podejść w pełni zdrowia, co potwierdzą wyniki badań laboratoryjnych. Powinno się je wykonać na 2 – 4 tyg. przed operacją i przesłać do weryfikacji. Trzeba również odbyć ewentualne dodatkowe konsultacje zlecone przez chirurga lub anestezjologa. 

    Pacjenci palący papierosy są narażeni na zwiększone ryzyko powikłań, w szczególności ze strony układu oddechowego i układu krążenia. Na cztery tygodnie przed planowanym znieczuleniem powinno się przestać palić. Optymalnie, palenie powinno się rzucić zupełnie. W okresie 12 godzin przed znieczuleniem obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych.
    7 dni przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.).
    7 dni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania czosnku, miłorzębu japońskiego (Ginko biloba) i żeń-szenia (Panax gingsen) oraz suplementów diety zawierających te zioła. W tym samym okresie nie powinno się także przyjmować niektórych preparatów psychoaktywnych, szczególnie zawierających: amfetaminę, katynon, metylofenidat, kokainę, meskalinę, DOM, LSD, AMT, DMT, psylocybinę, tetrahydrokannabinol.
    Na 48 godzin przed operacjami w znieczuleniu ogólnym należy odstawić preparaty zawierające metforminę (np. Metformax, Glucophage, Siofor).

  • Ogólne

  • 2-3 doby

  • Około 14 dni

  • Po tygodniu

  • Przez pierwsze tygodnie zaleca się unikanie wysiłku fizycznego, można rozpocząć uprawianie sportu po 6 tygodniach. Do 6 miesięcy zaleca się unikanie korzystania z sauny, solarium oraz intensywnego opalania się.

Cennik plastyki brzucha

Masz pytania? Napisz wiadomość!

Plastyka brzucha

19 000 - 28 000 zł

bottom of page