Plastyka powiek
Operacja plastyczna powiek daje duży efekt poprawy wyglądu twarzy - wizualnie odmładza i przywraca właściwy kształt powiek.
Zabieg może obejmować powiekę górną lub dolną i polega na usunięciu nadmiaru skóry, rozciągniętej część mięśnia okrężnego oka oraz ewentualnym usunięciu przepuklin tłuszczowych.
Czym jest plastyka powiek i jak wygląda zabieg?
Plastyka powiek, fachowo zwana blefaroplastyką, to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz przepuklin tłuszczowych, jeśli one występują. Zabieg ten może dotyczyć powiek górnych, powiek dolnych bądź obydwu jednocześnie.
Plastyka powiek górnych polega na wykonaniu ciecia skóry w miejscu, gdzie naturalnie występuje fałd górnej powieki, dzięki czemu blizna nie jest widoczna. Następnie usuwany jest nadmiar skóry, a niekiedy także przepuklina tłuszczowa.
Podczas korekcji powiek dolnych cięcie wykonuje się poniżej linii rzęs. Stąd również chirurg usuwa wiotką skórę, nadmiar tkanki tłuszczowej i przepukliny tłuszczowe. Pozwala to zarówno na przywrócenie właściwego kształtu powiek, jak i odmłodzenie okolic oczu poprzez likwidację zmarszczek i redukcję cieni pod oczami.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa - w zależności od zakresu działań – od 1 do 2 godzin.
Plastykę powiek poprzedza wstępna konsultacja, niezbędne badania oraz kwalifikacja do zabiegu. Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi oraz leki hormonalne. Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy. W dniu zabiegu pacjent musi być na czczo. Zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę. Na zabieg należy się zgłosić bez biżuterii.
Jak przygotować się do zabiegu plastyki powiek?
Pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia. Po zabiegu należy przykładać do powiek chłodne okłady. Szwy zostają usunięte w 4-5 dobie po operacji, zaś pełna rekonwalescencja trwa około 2-4 tygodni. W tym czasie należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, nosić okulary przeciwsłoneczne, nie opalać się, nie korzystać z solarium oraz sauny.
Należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich, jak również pamiętać o odpowiedniej aktywności i właściwej diecie.
Zalecenia po zabiegu plastyki powiek
Przeciwskazaniem do wykonania plastyki powiek jest cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krzepliwości, aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne, ciąża i karmienie piersią, niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, tendencja do bliznowców.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu plastyki powieki?
Ważne informacje
Około 1-2 godzin
Standardowo zlecane są m.in.: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B.
W przypadku niektórych chorób przewlekłych mogą być konieczne dodatkowe konsultacje specjalistyczne lub badania. Dlatego ważne jest, aby w czasie konsultacji do operacji przekazać wszystkie informacje o stanie własnego zdrowia. Ostateczną listę badań niezbędnych do wykonania przekaże lekarz na konsultacji.
Skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Do każdego zabiegu z zakresu chirurgii estetycznej należy podejść w pełni zdrowia, co potwierdzą wyniki badań laboratoryjnych. Powinno się je wykonać na 2 – 4 tyg. przed operacją i przesłać do weryfikacji. Trzeba również odbyć ewentualne dodatkowe konsultacje zlecone przez chirurga lub anestezjologa.
Pacjenci palący papierosy są narażeni na zwiększone ryzyko powikłań, w szczególności ze strony układu oddechowego i układu krążenia. Na cztery tygodnie przed planowanym znieczuleniem powinno się przestać palić. Optymalnie, palenie powinno się rzucić zupełnie. W okresie 12 godzin przed znieczuleniem obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych.
7 dni przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, itp.).
7 dni przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania czosnku, miłorzębu japońskiego (Ginko biloba) i żeń-szenia (Panax gingsen) oraz suplementów diety zawierających te zioła. W tym samym okresie nie powinno się także przyjmować niektórych preparatów psychoaktywnych, szczególnie zawierających: amfetaminę, katynon, metylofenidat, kokainę, meskalinę, DOM, LSD, AMT, DMT, psylocybinę, tetrahydrokannabinol.
Na 48 godzin przed operacjami w znieczuleniu ogólnym należy odstawić preparaty zawierające metforminę (np. Metformax, Glucophage, Siofor).Miejscowe
Maksymalnie 1 doba; najczęściej opuszczenie kliniki po zabiegu
Około 14 dni
W 4-5 dobie
Po przeprowadzonym zabiegu przez 14 dni nie należy wykonywać następujących czynności: opalanie, narażanie na niskie i wysokie temperatury, kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych.
Cennik plastyki powiek
Plastyka powiek górnych
Plastyka powiek dolnych
Plastyka powiek górnych i dolnych
6 500 zł
7 500 zł
13 000 zł